Kazdağları Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Kazdağları tarihi hakkında bilgi veren, gezip görülecek yerler hakkında fikir edinmenizi sağlayan, Kazdağları ve çevresinde yapılabilecek aktiviteleri anlatan Kazdağları tanıtım sayfası.
 
 
Kazdağları Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar Edremit Körfezi ile Kaz Dağları'nın arasında önemli bir kırık - fay hattı vardır. Edremit'in batısındaki Güre Kaplıcaları bu kırık hattının başlıca kanıtlarındandır.

Yunan mitolojisine göre, Tanrılar Troya Savaşaı'nı bu dağın tepesinden izlemişlerdir ve Troy'un kralı Toros'un oğlu Ganymedes burada kaçırılmıştır. İda Dağı olarak da bilinen Kaz Dağı mitolojide, Paris'in ünlü seçimini yaptığı yer olarak geçer.

Bir de Sarıkız efsanesi vardır buralarda bahsedilen... Rivayete göre Sarıkız adında yardım sever bir kız hakkında bir sürü iftira ortaya atılmış. Bunun üzerine babası da kendisini birkaç kaz ile birlikte dağın zirvesine göndermiş. Uzun zamandır kızını göremeyen baba, kızını görmek için zirveye çıkmış ve yorulduğu için de su istemiş. Sarıkız tasını doldurmak için elini körfeze uzatmış ve sırrı orada ortaya çıkmış ve eriyerek ölmüş. Kızın öldüğü tepeye ise Sarıkız ismi verilmiş.

Balıkesir ve Çanakkale'yi birbirinden ayıran Kaz Dağları'nda gezip görülebilecek birçok yer vardır. Şahin Dere kanyonunun başlangıcında bulunan Şahin Kale'de bunlardan biridir. Yine kendi ismiyle anılan tepenin güney yamacında bulunan Şahin Kale, Antandros kentinin halkı tarafından yapılmıştır.

Dağın en yüksek zirvesi olan Karataş Tepesi ile Türkmen Yaylası'nı kapsayan geniş alana ise Kaz Avlusu ismi verilir. Coğrafyacıların girlant dedikleri bu yapı milyonlarca yıl önce buzullar tarafından meydana getirilmiştir. Efsaneye göre ise Ankhises ve Aeneas düşmanlardan korunmak için bu alana sığınmışlardır, diğer bir efsane ise, Sarıkız'ın eteğine doldurduğu taşlarla burada bir avlu oluşturduğu yönündedir. Bunun sebebi ise köye inip zarar veren kazları burada tutmak içindir.

Ağustos ayının ikinci haftasında rağbet gören Sarıkız makamı ise yörede oldukça ünlüdür. Yöre halkı özel günlerde buraya çıkarak dilek tutmayı adet edinmiştir. Yöre halkı tarafından mermer taşlarının harçsız olarak dizilmesi ile oluşturulan üstü açık bir yer bulunmaktadır ve dilek tutan kimseler buraya gelerek mermerlerin altında uğur böceği ararlar. Bulduklarında dileklerinin kabul olacağına inanırlar. Taşı da uğur taşı olarak yanlarında götürmekte, dilek gerçekleşince ise geri getirmektedirler.

Kaz Dağı için büyüklerin masal dünyası demek doğru olur biraz da. Çünkü tatilinizi burada geçirirken hemen her yerin bir efsanesi olduğunu dinleyeceksiniz.

 
 
 

Kazdağları Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Siz de Kazdağları için bir öneri ekleyin
Çanakkale Adatepe Zeytinyağı Müzesi
Çanakkale Adatepe Zeytinyağı Müzesi
Çanakkale, Ayvacık, Küçükkuyu'da yer alan müze tarihi sabunhanenin restorasyonu ile 2001 yılında ziyaret açılmıştır. Müzede eski zeytinyağı presleri, zeytin toplama aletleri, taşıma ve saklama kapları, çeşitli folklorik objeler sergilenmektedir. [Yazının Devamı]

Ordinaryus Tatilyus - 31 Aralık 2010, Cuma - Yorum Sayısı : 0
 
 
Gezgin Yorumları
 
Doğa, güneş, yağmur, bulut, efsane, tarih, gizem, oksijen, orman, domuz, çam ağaçları, kanyon, zeytin, av ve daha niceleri... Hepsi bir arada, Kaz Dağları'nda. İnsan daha ne ister ki?
Necdet sen l 11 Kasım 2012, Pazar 22:26 l  
 
 
Peki Kazdağları hakkında sen neler düşünüyorsun?

En Çok Beğenilen Oteller
 
En Çok Yorumlanan Oteller
 
En Çok Beğenilen Mekanlar
 
 
 
Tarihi ve doğası ile popüler tatil merkezi Assos'da konaklamak için Assos Otelleri sayfasını inceleyin.

Assos tatilinde, yapılabilecekler hakkında Assos Yapılacak Şeyler sayfasını inceleyin.

Anadolu'nun en uç noktası Assos'a ulaşım için Assos Nasıl Gidilir sayfasını ziyaret edin.

Seyahat Tüyoları